Královské město Čáslav, označované za bránu do Železných hor, založil v polovině 13. století Přemysl Otakar II. Je tak jedním z nejstarších českých měst a za vidění stojí dochovaný souvislý pás městského opevnění s 15 baštami a gotickou válcovou Otakarovou věží. Dominantou Čáslavi je kostel sv. Petra a Pavla, jehož základem je románský kostelík sv. Michala. V roce 1421 se zde konal důležitý Čáslavský sněm. Čáslav je spojena i s Janem Žižkou z Trocnova, jehož jméno nese náměstí, které je rozlohou zhruba 20 000 m² jedním z největších v Česku. V parčíku u náměstí je pomník Jana Žižky od Josefa Václava Myslbeka. V Žižkově síni čáslavské radnice je možné vidět lebku Jana Žižky, která byla v roce 1910 objevena v zazděném výklenku kostela.

Čáslav má jedno z nejstarších muzeí, sídlící v novorenesanční budově postavené roku 1884 přímo pro muzejní účely. Lákadlem pro milovníky divadla, výtvarného umění i krásné architektury je Dusíkovo divadlo z roku 1869, které je národní kulturní památkou. V Čáslavi stojí také synagoga ve stylu maurské secese od Wilhelma Stiassnyho. Kromě historických památek však Čáslav bývá častým cílem milovníků staré techniky a rodin s dětmi, a to kvůli Muzeu zemědělské techniky. Jsou tu vystaveny stařičké traktory, parní oračky, mlátičky a desítky dalších historických zemědělských strojů. V muzejním areálu se také každoročně koná řada akcí, při nichž můžete vidět dobové exponáty v provozu.

S Čáslaví a zejména se zdejším atletickým stadionem je spojena kariéra řady vynikajících sportovců. Trénovaly tu i mistryně světa v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová (* 1951 v Golčově Jeníkově) a její svěřenkyně Ludmila Formanová (* 1974 ve Žlebech). Jarmila Kratochvílová je stále držitelkou světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28 minut, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově. Jedná se o vůbec nejdéle trvající světový rekord v oficiálních disciplínách v atletické historii.

Čáslavským rodákem je světoznámý režisér Miloš Forman, který získal za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus 13 prestižních Oscarů. Uznání si získal i jeho bratr grafik a malíř Pavel Forman. Z Čáslav i pocházel také brigádní generál František Moravec, který řídil operaci Anthropoid. Ke slavným rodákům patří i světově úspěšný scénograf Josef Svoboda, hudební skladatel Jan Ladislav Dusík a spisovatel, básník i novinář Rudolf Těsnohlídek.

Co dělat v Čáslavi při nepříznivém počasí?

V čáslavské Galerii si můžete prohlédnout stálou expozici malíře J. Pruchy, sochařky B. Borovičkové-Podpěrové, hudebníka a skladatele J. L. Dusíka a scénografa J. Svobody. Relaxaci i sport nabízejí Městské lázně Čáslav, sportovní zábavu pro celou rodinu poskytne i zimní stadion.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/stredocesky-kraj/kutnohorsko-kolinsko/caslav

Foto: Aleš Ostrýt

Aktuální akce ve městě objevíte na https://www.infocaslav.cz/udalosti/.